Waarom een jong paard inrijden zonder goede training vooraf tot problemen leidt.

“Als je een paard gaat inrijden kun je dit maar beter doen als hij jong is en vooral niet te veel getraind is”!


Dit is een advies dat paardeneigenaren vaak te horen krijgen. Waarom dit advies gegeven wordt, heeft te maken met het idee dat een jong paard die nog weinig training heeft gehad nog weinig kracht en conditie. Hierdoor zal hij niet zo hoog kunnen bokken EN zal hij snel opgeven omdat hij vermoeid raakt………

Die paarden komen alleen vaak bij ons team in revalidatie……Waarom?

Ten eerste is 3 jaar echt te jong om een paard onder het zadel te trainen en zeker het moderne hypermobiele, hoogsensitieve en hoogbeninge sportpaard. Niet alleen vanwege zijn lichaam, maar deze paarden zijn mentaal instabiel en hebben meer tijd nodig om hun zenuwstelsel te laten rijpen. Tot drie jaar groeien paarden vooral in de hoogte en in de lengte. Hun lichaam is nog uit balans. Groeischijven van de rug sluiten pas tussen het 7e en 8e levensjaar.

Ons team traint 3 jarige paarden 2 tot 3 keer in de week 10-15 minuten vanaf de grond. Met als belangrijkste doel, vertrouwen, balans en ontspanning. Vanaf 4-4.5 wordt het zadel geïntroduceerd en afhankelijk van de bouw van het paard en de ontwikkeling ook de ruiter. De lengte en de intensiteit van de training vanaf de grond wordt wat opgevoerd naar 20-25 minuten en de ruiter zit 2 hooguit 3 keer per week op het paard maximaal 10 minuten.

Pas vanaf 5 jaar worden de paarden wat intensiever onder het zadel getraind.

Het moment dat wij besluiten om op een paard te gaan zitten, wordt bepaald door het paard. Is hij voldoende in balans? Heeft hij voldoende vertrouwen in zichzelf, de trainer en de omgeving. Is hij sterk genoeg? Eén van de meest voorkomende redenen voor een jong paard om te bokken of aan de kletter te gaan is het feit dat ze uit balans zijn en niet sterk genoeg zijn om te compenseren. Dan raken ze in paniek en slaan ze op de vlucht. Wij willen dus juist wel dat een paard in balans is, voldoende conditie heeft EN sterk genoeg is. Dat geeft een paard vertrouwen en maakt het inrijden een stuk makkelijker en leuker.


Op de foto zien jullie Jip. Hij is 4.5. Dit is de derde keer dat er een ruiter op zijn rug zit. Jip heeft nooit gebokt, is niet in paniek geraakt, niet aan de kletter gegaan of spanning opgebouwd. Zoals je kunt zien is hij verticaal in balans, draaft hij al met een behoorlijke tact en regelmaat. Hij briest en durft al aardig wat lengte in de hals te nemen. Is het perfect? nee! Maar wel PERFECT VOOR NU! In die energie train ik mijn paarden, daar voelen zij zich goed bij en ik ook!

Perfect voor nu! In die energie train ik mijn paarden, daar voelen zij zich goed bij en ik ook!Jonge paarden die met veel stress, veel druk en uit balans getraind worden , krijgen zonder uitzondering lichamelijke klachten en vaak ook mentale issues.

Het zenuwstelsel van een jong paard is kwetsbaar. Net als bij kinderen is het zenuwstelsel nog niet stabiel, waardoor ze door kunnen schieten in emoties zoals angst en paniek. Daarnaast slaat het zenuwstelsel trauma’s juist heel goed op.

Dus als een jong paard veel negatieve ervaringen ervaart tijdens het inrijden, heb je daar een heleboel werk aan om dat weer ten positieve te keren!

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.